متن خبر
کد خبر :   2916  | تاریخ خبر : 1396/12/19  | ساعت : 15:57

منبع خبر : پورتال سازمان هلال احمر استان آذربایجان شرقی
نشست کارگروه امدادونجات و آموزش همگانی و پدافندغیرعامل آذربایجان شرقی

کارگروه امدادونجات و آموزش همگانی و پدافندغیرعامل آذربایجان شرقی تشکیل جلسه داد


در آستانه فرارسیدن سالجدید و نوروز 97  کارگروه امدادونجات و آموزش همگانی و پدافندغیرعامل آذربایجان شرقی در محل معاونت امدادونجات جمعیت هلال احمر تشکیل جلسه داد
 

 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی  جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی ،بمنظور هماهنگی لازم در خصوص طرح امدادونجات نوروزی سال 97 و بررسی روند آموزش های عمومی و تخصصی پدافند غیر عامل در سازمانهای عضو و تشکیل تیم های واکنش سریع در سازمانهای عضو با محوریت پدافند غیر عامل و  بررسی امداد ونجات در زلزله، مخصوصا زلزله های محتمل در شهر تبریز،جلسه کارگروه امدادونجات و آموزش همگانی و پدافندغیرعامل روز شنبه 19 اسفند در محل معاونت  امداد ونجات هلال احمر برگزار گردید .
سعید کنعانی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی در این نشست ،با گرامیداشت 22 اسفند روز بزرگداشت شهداگفت :در سالجاری حوادث گوناگونی در کشور و استان ما رخ داد که بعضی از حوادث استانی دامنه گسترده ای داشت که می توان به سیلفروردین  آذرشهر و عجب شیر و زلزله شهریورماه  ایوق سراب اشاره کرد که موجب جانباختن تعدادی از هم استانیها و وارد آمدن خسارت به باغات و منازل مسکونی گردید و متعاقبا در سطح ملی نیز زلزله کرمانشاه و سقوط هواپیما رخ داد و سال پر حادثه ای را برای کشور و سال پر کاری را برای نیروهای امدادی و هلال احمر رقم زد .
وی ادام داد :در بحث سیل آذرشهر و عجب شیر پیدا کردن تمامی اجساد جانباختگان کار بی نظیری بود و در جریان زلزله سراب هم بر اساس اعلام رئیس سازمان بحران کشور، نیروهای هلال احمر در امر حضور در محل وقوع زلزله رکورد شکنی کردند.
مدیر عامل استان اظهار داشت : در زلزله کرمانشاه هم علیرغم اینکه هلال احمر آذربایجان شرقی جز استانها ی معین کرمانشاه محسوب نمی شد  ولی بر اساس درخواست مرکز ، نیروهای هلال احمر آذربایجان شرقی به کرمانشاه اعزام و امدادرسانی به منطقه صعب العبور بخش ازگله را بر عهده گرفتند. وقتی نیروهای ما به استان کرمانشاه  جهت امدادرسانی اعزام شدند  سعی کردیم  هیچگونه هزینه و مسئولیتی متوجه استان حادثه دیده نکنیم.
رئیس کارگروه تخصصی امدادونجات افزود : اتحاد و همدلی بین نیروهای کارگروه امدادونجات و آموزش همگانی  باعث موفقیت نیروهای امدادی آذربایجان شرقی در حوادث شده است .
کنعانی به اهمیت مستند نگاری و تجربه اندوزی ازحوادث اشاره کرد و خاطر نشان ساخت :  ما بعد از امدادرسانی به هر حادثه ای، اقدام به احصا نقاط قوت و ضعف خود نموده ایم و همواره در صدد بر طرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت هستیم تا در امدادرسانی موفق عمل کنیم .
مدیر عامل استان به اهمیت فضای مجازی اشاره کرد و تصریح کرد : امروزه در حاشیه بحرانها و حوادث با یک مسئله دیگری بنام شبکه های مجازی  مواجه هستیم که اگر مقوله اطلاع رسانی و اخبار را درست مدیریت نکنیم  بحران دیگری پدید می آید لذا با یستی با اطلاع رسانی بموقع  عملکرد، در راستای شفاف سازی قدم برداشته و از شیوع شایعه ها و اخبار نادرست که عواقب متعددی در پی دارد جلوگیری کنیم  که بایستی توسط پدافند غیر عامل بحث چگونگی مواجه با فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پیگیری شود .
وی در ادامه به تشریح طرح امدادونجات نوروزی جمعیت هلال احمر استان پرداخت و افزود : میزان پوشش امدادی محورهای مواصلاتی ، امسال از 57 در صد به 85 درصد افزایش یافته است و پیگیر هستیم تا خودرو نجات را در اکثر پایگاههای امدادی مستقر نماییم .
سعید کنعانی مهمترین دغدغه هلال احمر استان را به پایان رساندن کارهای عمرانی و راه اندازی پایگاه پشتیبانی شمالغرب کشور در سعید آباد دانست و افزود : اتمام این مجموعه عظیم امدادی می تواند تاثیر بسزایی در پیشرفت امور امدادی استان داشته باشد .
وی به ماموریتهای هلال احمر استان در داخل و خارج از کشور پرداخت و گفت : جمعیت هلال احمر استان علاوه بر ماموریت های داخل کشور در ماموریتهایی که از طرف فدراسیون هلال احمر و صلیب سرخ و جمعیت مرکزی محول می شود ایفای نقش کرده و به کمک آسیب دیدگان از حوادث می شتابند.
کنعانی در پایان با اشاره به زلزله خیز بودن استان  گفت : در مورد زلزله های محتمل در  تبریز بایستی بر اساس واقعیت های موجود برنامه ریزی شودو از ظرفیت های موجود در دستگاهها و شهرداری ها  استفاده گردد . 
زارع مسئول عمليات اداره كل مديريت بحران استانداری آذربایجان شرقی هم ضمن  تجلیل از عملکرد موفق هلال احمر در حوادث گوناگون استانی و خارج استانی و بین المللی به پاره ای از مشکلات و نواقص در طرح نوروزی اشاره کرد و گفت : نبود جرثقیل بالای 10 تن  در امداد نوروزی کاملا مشهود بوده و نیاز به تامین است و مشکل بعدی اطفا ی حریق در جاده هاست که متولی خاصی ندارد.
وی ادامه داد : فصل بهارآتی ، پر بارش پیش بینی شده فلذا لازم است هشدارها و تذکرات لازم برای مسافران جهت اجتناب از برپایی چادر و اتراق در بستر رودخانه ها و مناطق سیل گیراز طرف مبادی مربوطه انتشار گردد .
زارع توجه به اطلاعیه های هواشناسی و هشدارهای مدیریت بحران ، تامین امکانات اطفا ی حریق در مناطق جنگلی ،شناسایی نقاط آسیب پذیراستان  و انجام اقدامات لازم برای رفع آنها و آمادگی نیروهای امدادی را از دیگر اقدامات ضروری در طرح نوروزی دانست و بر دایر نمودن کشیک پاسخگو در طول تعطیلات نوروزی تاکید کرد .
مسئول عمليات اداره كل مديريت بحران  استانداری با تجلیل از تعامل بسیار خوب  دستگاهها ی عضو مدیریت بحران استان افزود : برای سنجش آمادگی نیروهای امدادی ،مانور زمان و مکان صفر برای اعضای کارگروه برگزار خواهیم کرد.زارع درپایان خاطر نشان ساخت : طرح خادم هلال احمر طرح بسیار خوبی است که از تمامی ادارات در خواست می کنیم در اجرای این طرح یاریگر هلال احمر باشند که نقش مهمی  در ارتقای سطح آگاهی های عمومی دارد.

 

نظر شما خواننده محترم درباره این خبر

نظرات (0)

 
صفحه 1 از -1اولين   قبلي   بعدي   آخرين   
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است